راهنمای شناخت انواع عطرها

انواع عطرها

راهنمای شناخت انواع عطرها

با وجود تعدد رایحه‌هایی که وجود دارد انتخاب و خرید عطر‌ها می‌تواند برای خریدار بسیار خسته‌کننده باشد. نه تنها عطر‌ها دارای رایحه‌های متنوعی هستند، بلکه انواع گوناگونی دارند که هر نوع دارای غلظت و خصوصیاتی متفاوت از دیگری می‌باشد و این امر موجب سخت‌تر شدن انتخاب افراد می‌گردد. در این مقاله قصد داریم انواع عطرها را به شما کاربران گرامی معرفی نموده و تفاوت آن‌ها را برایتان بازگو کنیم، پس اگر می‌خواهید از تفاوت انواع عطر‌ها با یکدیگر آگاه شوید تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمایید.

شناخت انواع عطرها

چگونه به تفاوت انواع عطرها با یکدیگر پی ببریم؟

معمولاً روی شیشه‌ی عطر در قسمت پایین نام تجاری عطر مورد نظر غلظت عطر درج شده است. غلظت عطر به قدرت و ماندگاری عطر اشاره دارد. در عطر‌های دارای غلظت بالاتر نسبت روغن‌های عطر نسبت به الکل بیشتر است. در نظر داشته باشید تفاوت در غلظت انواع عطرها هیچ ارتباطی به کیفیت آن‌ها ندارد، غلظت عطر فقط در زمان ماندگاری عطر تاثیر گذار است.

انواع عطر‌ها و غلظت‌ها عبارتند از :

  • پرفیوم
  • ادو پارفوم
  • ادو تویلت
  • ادو کلن
  • ادو فرش

پرفیوم (Perfume) – غلیظ ترین نوع از انواع عطر

پرفیوم یا عطر خالص غلیظ‌ترین نوع از انواع عطرهاست که به دلیل ماندگاری طولانی مدت محبوبیت خاصی بین افراد دارد. غلظت پرفیوم بین ۱۵ درصد تا ۴۰ درصد است. با این حال بیشتر پرفیوم‌ها از غلظتی بین ۲۰ درصد تا ۳۰ درصد تشکیل می‌شوند. طولانی‌ترین زمان ماندگاری یک پرفیوم خوب معمولاً بین ۶ الی ۸ ساعت است. به طور کلی بین انواع عطر‌ها پرفیوم از همه گران‌تر است که این امر به دلیل غلظت بالای رایحه‌ی موجود در این نوع عطر است. اگر شما دارای پوستی حساس هستید به شما توصیه می‌کنیم از پرفیوم استفاده نمایید چرا که میزان الکل موجود در پرفیوم نسبت به رایحه‌ی آن کمتر است بنابراین پرفیوم موجب خشکی پوست شما نمی‌گردد.

ادو پرفیوم (Eau de Parfum) – عطری غلیظ با ماندگاری طولانی

پس از پرفیوم غلیظ‌ترین نوع از انواع عطرها ادوتوالت یا ادوتویلت است که به اختصار EDT نامیده می‌شود و غلظتی بین ۵ درصد تا ۱۵ درصد را شامل می‌شود. ادوتویلت از محبوب‌ترین انواع عطرها است که در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. ماندگاری ادو تویلت‌ها معمولاً بین دو الی سه ساعت است. معمولاً افراد از ادوتویلت به عنوان عطر روزانه استفاده می‌کنند در صورتی که این عطر در واقع برای استفاده به عنوان مهمانی‌های شبانه تولید شده است. اصطلاح ادوتویلت (Eau de Toilette) از واژه‌ی فرانسوی “faire sa toilette” استخراج شده است که به معنی آماده‌شدن می‌باشد.

ادو کلن (Eau de Cologne) – عطری برای استفاده روزانه

ادو کلن که به اختصار EDC هم خوانده می‌شود دارای غلظتی بسیار پایین‌تر از انواع عطرها است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. به طور کلی غلظت رایحه‌ی موجود در ادو کلن شامل ۲ درصد الی ۴ درصد است. ماندگاری این نوع از عطر چیزی در حدود دو ساعت به طول می‌انجامد. ادو کلن‌ها معمولاً در شیشه‌هایی بزرگتر ارائه می‌شوند و این بدان دلیل است که مصرف کننده در هر نوبت استفاده باید مقدار بیشتری از این نوع عطر را نسبت به سایر عطر‌ها مورد مصرف قرار دهد. قسمت عمده‌ی تشکیل دهنده‌ی ادو کلن الکل است که این الکل موجود در عطر موجب می‌شود بوی خوش آن ماندگاری بسیار کمی داشته باشد. بیشتر مصرف ادو کلن‌ها استفاده‌ی روزانه و معمول است.

ادو فرش (Eau Fraiche) – کم ضررترین نوع عطر برای پوست بدن

ادو فرش رقیق‌ترین نوع از انواع عطرها است و ماندگاری آن مانند ادو کلن تا دو ساعت است. غلظت ادو فرش‌ها بسیار پایین‌تر از سایر عطر‌ها ست و به طور معمول تنها بین ۱ درصد الی ۳ درصد غلظت دارند. این گونه عطر‌ها مانند ادو کلن حاوی مقدار بسیار زیادی از الکل نیستند، در عوض ترکیبی هستند از رایحه و آب. به همین علت کم ضررترین نوع عطر برای پوست بدن همین نوع ادو فرش است که از انواع رایج آن‌ها بین مردم می‌توان به بادی اسپلش و افتر شیو اشاره نمود.

همیشه عطر‌هایی با رایحه‌ی غلیظ‌تر گران‌تر از انواع دیگر هستند، این نوع عطر‌ها دارای ماندگاری طولانی بر روی پوست و لباس هستند. با این حال مصرف عطر‌های غلیظ مکان خاص خود را می‌طلبد. مثلاً زیاد جالب نیست که از یک پرفیوم گران قیمت به عنوان مصرف روزانه استفاده کنید. برای مصرف روزانه بادی اسپلش و ادو کلن به صرفه تر خواهند بود.

همان گونه که متوجه شده‌اید انتخاب یک عطر مناسب کار راحتی نیست. اگر چه ممکن است تفاوت در انواع غلظت‌ها در ماندگاری عطر‌ها تاثیر گذار باشد، ولی مهم ترین چیز در انتخاب یک عطر رایحه‌ی آن است. گاه ممکن است شما بتوانید یک عطر را با ماندگاری کمتر ولی مشابه با رایحه‌ی دلخواه خود پیدا کنید. در اینجا باید نوع مصرف خود را در نظر بگیرید و به این نکته توجه داشته باشید که دلیل خریداری این عطر توسط شما چه نوع استفاده‌ای است.

هرگز فرض را بر این امر نگذارید که بوی ادو پرفیوم یک برند خاص کاملاً مشابه بوی ادو تویلت آن برند خواهد بود. اگر می‌دانید که از یک رایحه‌ی خاص خوشتان می‌آید، پیش از خرید آن محصول کمی وقت گذاشته و در مورد غلظت عطر مناسب خود از فروشنده سوال کنید. می‌توانید در انتخاب خود از تجربه‌ی فروشنده کمال استفاده را ببرید. اما مهمترین نکته در خرید عطر این است که هیچ‌گاه گمان نکنید تمامی انواع عطرها مشابه یکدیگر هستند. همیشه عطر‌ها را روی پوستتان انتخاب کنید و با بو کردن پوست ببینید نتیجه مطلوب را از آن عطر خواهید گرفت؟ در زمان خرید عطر دقت کنید که هر نوع عطری را بو نکنید چون پس از مدتی شامه‌تان پر شده و دیگر نمی‌توانید تفاوت بو‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید.

معطر باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


قابل توجه دوستان گرامی، با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت‌ها در بازار عطر، عملاً امکان بروزرسانی قیمت‌ها بصورت روزانه وجود نداشته و لازم است قبل از خرید، حتما موجودی و قیمت‌ها را استعلام نمائید.