عطر درمانی یا همان تاثیر رایحه عطرها بر روی احساسات روزانه

عطر درماین و خواص عطر

عطر درمانی یا همان تاثیر رایحه عطرها بر روی احساسات روزانه

عطر درمانی علمیست که در اثر، تاثیر رایحه عطرها بر روی رفتار پدید آمده و در زمره درمان های گیاهی قرار دارد. این روش درمانی با تحریک اعصاب کمک به درمان بیماری های روحی میشود و هیچ عوارضی ندارد.

تا به حال شده با استشمام عطری خاص، یا رد شدن از محلی و حس بویی آشنا حال خوشی به شما دست دهد؟ به طوری که حس کنید آن لحظه و آن بو را بارها زیسته اید. این تجربه آشنا به جرئت می گویم که برای همه ما رخ داده است. تاثیر عطرها بر زندگی ما انکار ناپذیر هستند با بویش رایحه های مختلف احساس و افکار ما تغییر جهت میدهند.

 

 عطرها خاصیت درمانی دارند یا همان عطر درمانی

شاید کمتر شنیده باشید اما تاثیر قدرت عطرها در تغییر روحیه به قدری است که در علوم درمانی، روشی با نام  آروماتراپی یا عطر درمانی یعنی استفاده از عطرها برای درمان داریم.

اجازه بدید این روش درمان را کمی با چاشنی علم توضیح دهیم تا جزییات آن بر ما آشکار شود و بهتر و راحت تر عطر درمانی را درک کنیم. هنگامی که عطرها استشمام می شوند، از طریق پیاز بویایی و تحریک اعصاب، بر روی مغز اثر می گذارند. این اثر گذاری ارتباط مستقیم به نوع رایحه ای دارد که استشمام میشود.

در حال حاضر نمیخواهیم درباره تاثیر هر رایحه بگوییم تنها تا اینجا مطرح میکنیم که دلیل اینکه با استشمام رایحه ای، حسی خوش به ما دست میدهد تحریک اعصاب ما در جهت خاطرات شیرین و پرانرژی است. زیرا عطر اعصاب را قلقلک میدهد و بیدار میکند.

 

عطر درماین و خواص عطر

عطر درمانی چه میکند؟ چه تاثیری قرار است روی ما بگذارد؟

 هنوز باورتان نشده که بوییدن عطر میتواند حالتان را خوب کند؟ خب بگزارید بیشتر درباره عطر درمانی با هم صحبت کنیم.

تحقیقات و آزمایشات متخصصین و  دانشمندان اثبات کرده است،که عطرها از موادی تشکیل شده اند که می توانند آثار خاصی بر جسم و روح ما داشته باشند. تحریک بوهای مختلف از طریق مژک های بویایی به سیستم لیمبیک (قسمتی از مغز که خلق و خو، روحیات و قدرت یادگیری ما را کنترل می کند) می روند. همانطور که گفتیم عطرها حس قدرتمند بویایی ما را تحریک می کنند.  بوهایی که ما استشمام می کنیم، اثرات خاصی روی احساسات ما دارند. بعضی هایشان احساسات خوش و خوب را به ما می دهند و بعضی ها هم اضطراب، نگرانی و سردرد…

گفتیم اضطراب، نگرانی و سردرد… !!!! این که با خاصیت درمانی مغایرت دارد !!!! خب قرار نیست همیشه همه چیز خوب باشد، این ما هستیم که باید یاد بگیریم چطور از خوب ها استفاده کنیم.

در روش عطر درمانی اول از همه باید عطرهایی که انتقال دهنده حس و حال خوب هست را شناسایی کنیم. سپس با مصرف به جا و اصولی سعی کنیم روز پرنشاط و موفقی را برای خودمان رقم بزنیم.

 

عطر درمانی و روش های آن

عطر درمانی در چه زمانی کارساز و مفید است؟

برای شناسایی تاثیرات و خواص عطر ها آماده شدیم. حال باید بدانیم که استفاده از عطر درمانی چه زمانی کارساز است.

عطر درمانی دقیقا در زمان اوج شلوغی کار

بوییدن یک رایحه دلنشین و وابسته به شخصیت در ساعات مختلف روز میتواند موجب آرامش بخشی و ایجاد حس خوب شود.

مثلا ساعات کاری شلوغ خود را در نظر بگیرید. قطعا در این ساعات روحیه شما به شدت مضطرب و شکننده است. استشمام یک عطر خنک  بین شلوغی کار می تواند شما را خوش خلق تر کند و حواستان را به جای خود برگرداند تا با انرژی بیشتری به کارهای‌تان برسید. در این لحظه با یک استشمام عمیق حواستان به عملکرد طبیعی خودشان برمی‌گردند و احساس آرامش، نشاط و رهایی در شما شارژ می‌شود.

پیشنهاد عطرعود به شما:  حتما بین فعالیت های روزانه تان و فرار از خستگی روزمره و کلافه بودن کمی به خودتان عطر بزنید.

 

عطر درمانی و زمان استفاده از آنعطر درمانی در اوج کلافکی ناشی از گرما

عطر درمانی در مودهای مختلف احساسی راه حلی عالی است. اگر تحمل گرمای تابستان را ندارید و از گرما کلافه و بداخلاق می شوید، بهتر است شامه خود را با عطرهایی از عصاره ترش و خنک لیمو ترش و مرکبات همنفس سازید. این ترکیب کمک میکند تا ریه های شما خنک و سبک شود و حسی خوب به شما دست دهد.

عطر درمانی در هنگام کاهش اعتماد به نفس، عطر به کمک شما میشتابند

حتی الامکان برای بهبود اعتماد به نفستان عطری را انتخاب کنید که رایحه گل های بهاری دارند. با بوییدن عطر از دسته گلی گویی در یک باغ پر از گل قدم گذاشته اید و احساس می کنید روحیه تان لطیف تر شده است. شک نکنید با بوییدن شکوفه ی گل ها، اعتماد به نفس و روحیه تان بالا می رود و احساس خوشحالی بیش تری می کنید حال در صورت در دسترس نبودن عطری با رایحه گل بوکشیدن عطر دلخواهتان نیز کارساز است. در هنگام کمبود اعتماد به نفس کافیست که درپوش عطر دلخواهتان را باز کنید. و عطر آن را نفس بکشید.

از دیگر خواص عطر و عطر درمانی

روانشناسان معتقدند که عطر و رایحه‌های متفاوت آن بر روحیه و حالت جسمی و خواب انسان تاثیر گذار است. مثلا استفاده از عطرهای حاوی رایحه گل‌های خوشبو، باعث دیدن خواب‌های مثبت می‌شود. آنها معتقد هستند که تأثیرات چشمگیر عطر و رایحه بر روی مغز، اثر مهم مرگ و زندگی است که برای اولین بار برای فرد خاطراتی ایجاد کرده است.

تحقیقات گسترده در علم پزشکی و روانشناسی برای بررسی تاثیرات عطر و عطر درمانی اثبات کرده است، که عطر می‌تواند بر هر چیزی، از قبیل خواب و احساسات، رانندگی، استرس، درد، تمرکز، حافظه و عشق، تاثیر بگذارد.

جهت مثال یکبار بوییدن اسطوخودوس باعث ترشح هورمون‌های خوشحالی می‌شود و یا بوییدن عطر گل رز باعث کاهش فشار خون می‌شود و مقدار کمی اکالیپتوس باعث هوشیاری می‌شود.

عطر درمانی و اهمیت آن

دیگر تاثیرات جالب عطر و عطر درمانی بر عادت های روزمره

عطرها بر برخی عادات روزمره هم تاثیر گذار هستند و با شناسایی این عادات و رفتارها میتوان شدت آن ها را با روش عطر درمانی کاهش یا افزایش داد . یک مثال جالب بزنیم؟

عطر ها بر میزان پول خرج کردن، چیزی که می‌خریم و حتی بر قمار تاثیر دارند. آزمایشی که در دانشگاه شیکاگو آمریکا انجام شد، اثبات کرد که ۸۴ درصد خریداران در اتاقی با عطر مطبوع، در مقایسه با اتاق بی‌بو، کفش‌های جدید مشابه کفش‌های خودشان را ترجیح دادند و خریدند.

در واقع استشمام عطر خوب کمک به قوه خوشبینی و خوشحالی کرد و فرد با اعتماد به نفس و آرامش ولخرجی کرد.

تاثیر عطرها بر گوشه گوشه زندگی ملموس و شگفت انگیز است. رایحه خوب غذا، سبزیجات، عطر خانه و یا حتی رختخوابمان و … همه تاثیرات روزمره عطر در زندگی ما هستند. اگر کمی با جزییات به اطرافمان نگاه کنیم در میابیم که با برخی از عطرها حتی زندگی میکنیم و حاضریم چیزهای زیادی را فدای استشمام این بوهای ارزشمند کنیم. مثل بوی آغوش مادر و یا فرزند…

هنر عطرهای صنعتی تداعی و شبیه سازی عطرهای خاطره انگیز، نشاط بخش و برانگیختن احساسات خاموش ماست. به معجزه عطر درمانی ایمان داشته باشید.

بیشتر درباره عطر درمانی یا همان رایحه درمانی را در ویکیپدیا مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

  • آلاء پاسخ

    سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

    ۱۳۹۹-۰۵-۲۲ در ۱۷:۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


قابل توجه دوستان گرامی، با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت‌ها در بازار عطر، عملاً امکان بروزرسانی قیمت‌ها بصورت روزانه وجود نداشته و لازم است قبل از خرید، حتما موجودی و قیمت‌ها را استعلام نمائید.