مُشک و نحوه تولید آن

مُشک و نحوه توليد آن

مُشک و نحوه تولید آن

سلام دوستان، در این مقاله میخواهم در مورد مُشک و نحوه تولید آن و همچنین فواید آن توضیح بدهم.

تحقیقات من در فضای مجازی که بسیار برای خودم هم جذاب بود نشان می‌داد که یکی از طبیعی‌ترین و مرغوب‌ترین عطرهای طبیعی دنیا، عطری است بنام مُشک خُتن که از ناف آهوی چینی به نام “آهوی خُتن” بدست می‌آید. این آهو در دشت خُتن در چین زندگی می‌کند.

images-2

بهتر است که در ابتدا یک تعریفی از مُشک داشته باشیم. مُشک ماده خوشبویی است که معمولاً از نافه جنس نر آهوی ختن گرفته می‌شود. کیسه‌ای در زیر شکم این آهو وجود دارد که در آن ماده‌ای لزج و شکلاتی رنگ وجود دارد که در فصل بهار آهو آن را در اثر خارش به سنگ می‌کشد. این ماده سپس خشک شده و در اثر تماس با محیط اطراف می‌افتد. بهترین نوع مُشک از آهوان چینییا تبتی است. گفته می‌شود برای گرفتن مُشک از نافه آهو، این حیوان را می‌کشند. به همین دلیل امروزه از مُشک شیمیایی در عطر استفاده می‌شود (برگرفته از ویکی‌پدیا).

در این مورد می‌توان با تحقیق علمی به این نکته دست یافت که نافه در اصل دو غده بزرگ در دو طرف نشیمنگاه آهوی ختن می‌باشد که برای جذب ماده نشیمنگاه را بر تنه درخت و امثال آن می‌مالد و با تصاعد بوی مُشک در واقع به جذب نوع ماده می‌پردازد. در ضمن از نظر شکل و قیافه کاملأ با نوع آهوانی که معروف است تفاوت دارد.

مُشک در طول تاریخ بشریت به عنوان یکی از خوشبوترین و معروف‌ترین عطرها به شمار می‌رفته و امروزه نیز طرفداران خاص خود را دارد. مُشک از کلمه عربی “مسک” نشأت گرفته است. مُشک یکی از معدود عطرهایی است که منبع آن حیوانی است.

آهویی که مُشک از آن گرفته می شود با نام علمی Moschus moschi ferus شناخته می‌شود. این حیوان آهویی است با قد یک متری، قهوه‌ای رنگ و سرعتی بالا که شکارچی‌ها به سختی می‌توانند آن را شکار کنند. این حیوان بیشتر در ارتفاعات کوه‌های جنگل هیمالایا زندگی می‌کند. این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبیری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می‌شود. تنها در زمان‌های خاصی از سال مانند زمستان می‌توان مُشک را از بدن این آهو بدست آورد زیرا در زمستان مُشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می‌شود.

images-3

مراحل تولید مُشک

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مُشک را از شکم او خارج کرده و در معرض آفتاب روی سنگ مسطح پهن کرده و یا در روغن داغ شده خشک می‌کنند. روش دوم بدست آوردن مُشک، بدون شکار و ذبح انجام می گیرد. این کار زمانی صورت می‌گیرد که این غده به قدری بزرگ می‌شود که باعث درد آهو شده و او با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست خود را پاره کرده و غده را از بدن خود خارج می‌کند. پس از آن شکارچیان که از محل آن باخبر شده، به جمع‌آوری آن می‌پردازند.

5043_780

رنگ مُشک مُشکی است و بسیار کمیاب و گران‌قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط می‌کنند تا وزن آن زیادتر شود. مُشک مقدار زیادی ماده “کافین” دارد از همین رو برخی‌ها به جای چای یا قهوه از آن استفاده می‌کنند اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد اختلال در دستگاه عصبی افراد می‌شود.

5044_576

 فواید و کاربردهای مُشک

علاوه بر استفاده از مُشک به عنوان عطر، می‌توان از آن به عنوان داروی آرام‌بخش و یا برای کاهش سردرد و درمان سرماخوردگی و نیز برای تقویت قلب و معده و چشم به کار برد.

گفتنی است نام “مُشک” در قرآن کریم نیز ذکر شده و خداوند متعال از کلمه “مُشک” برای صفت ابرار و افراد نیک استفاده کرده است.

در آیه ۲۶ سوره مطففین آمده: «تعرف فی وجوههم نظره النعیم * یسقون من رحیق مختوم * ختامه مسک وفی ذلک فلیتنافس المتنافسون » ترجمه: از چهره هایشان (ابرار) آثار خرمی و خشنودی هویداست * آنها از نوشیدنی پاک نوشانده می شوند * مهری که بر سر سبوی نوشیدنی نهاده شده از مُشک معطر است و آنها مشتاقانه آن عطر را استنشاق می کنند.

شاعران پارسی‌زبان نیز از مُشک در اشعارشان بسیار استفاده کرده‌اند. از جمله می‌توان به غزلیات سعدی (غزل شماره ۱۸۱) اشاره کرد:

باد آمد و بوی عنبر آورد                  بادام شکوفه بر سر آورد

شاخ گل از اضطراب بلبل                با آن همه خار سر درآورد

تا پای مبارکش ببوسم                    قاصد که پیام دلبر آورد

ما نامه بدو سپرده بودیم                او نافه مشک اذفر آورد

هرگز نشنیده‌ام که بادی                  بوی گلی از تو خوشتر آورد

کس مثل تو خوبروی فرزند             نشنید که هیچ مادر آورد

بیچاره کسی که در فراقت               روزی به نماز دیگر آورد

سعدی دل روشنت صدف‌وار           هر قطره که خورد گوهر آورد

شیرینی دختران طبعت                  شور از متمیزان برآورد

شاید که کند به زنده در گور             در عهد تو هر که دختر آورد

امیدوارم که از این مطلب لذت کافی برده باشید.

معطر باشید.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

 • شهریار پاسخ

  عالی بود مرسی
  مرسی مرسی

  من فکر میکردم
  این فقط داستان قدیمیاست
  ولی الان که خوندم
  نطرم عوض شد
  دمتون گرم

  ۱۳۹۸-۰۹-۲۹ در ۰۹:۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


قابل توجه دوستان گرامی، با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت‌ها در بازار عطر، عملاً امکان بروزرسانی قیمت‌ها بصورت روزانه وجود نداشته و لازم است قبل از خرید، حتما موجودی و قیمت‌ها را استعلام نمائید.