گروه بویایی مرکبات

گروه بویایی مرکبات

گروه بویایی مرکبات

در این مقاله قصد داریم تا با گروه های بویایی آشنایی پیدا کنیم. ممکن است برای شما سئوال پیش آمده باشد که در موقع خرید عطر در قسمت مشخصات کلی عطر، آیتم گروه بویایی چیست و به چه معناست؟

در ابتدا بهتر است که دسته‌بندی عطرها بر اساس روایح خود را بشناسیم که به ۷ دسته کلی تقسیم می‌شوند و هر کدام شامل زیر گروه‌های مخصوص هستند که بیانگر نوع رایحه آنهاست. در زیر این گروه‌بندی را توضیح دادیم.

عطرها بر اساس بویایی متفاوت خود به هفت دسته  (Olfactory Groups)به شرح زیر تقسیم می شوند:

۱- معطر (Aromatics)

۲- مدیترانه ای (Chypre)

۳- مرکبات (Citrus)

۴-  گلدار (Floral)

۵- چرمی (Leather)

۶- شرقی (Oriental)

۷- چوبی (Woody)


گروه بویایی مرکبات (Citrus
)

در این مقاله میخواهیم در مورد گروه بویایی دسته سوم (مرکبات) توضیح بدهیم. گروه بویایی مرکبات (Citrus) یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین گروه های بویایی در بین خانم ها و آقایان می باشد که متشکل از میوه های مختلف اعم از لیمو، پرتقال، ترنج، گریپ فروت و… می باشد. همچنین از رایحه های دیگری مانند شکوفه‌های پرتقال، دانه‌ها یا روغن بهار نارنج نیز در این ترکیبات استفاده می شود.

ترکیبات رایحه های گلی با مرکبات، آکوردهای زنانه و ترکیبات رایحه های معطر با مرکبات، آکوردهای مردانه را پدید می آورند. 

عطرهای این گروه بوی خنک، ترش و بسیار شاداب دارند و حس شادابی، طراوت و آرامش را به آدم دست می دهد. برای همین در تابستان و فصل‌های گرم، شرکت‌های سازنده عطر به گروه بویایی مرکبات روی می‌آورند و می‌توانند سرزندگی و حس سرخوشی را در اوج گرما القاء کنند. عطرهای مرکباتی بسیار مورد توجه جوان‌ها و نوجوان‌ها هستند اما رایحه های مرکبات علیرغم خوشبو بودن و بدلیل خنک بودن، غالباً ماندگاری بسیار کمی دارند. به همین خاطر عطرسازها در تلاش هستند که رایحه های دیگر را با مرکبات ترکیب کنند که هم بوی پیچیده تری بوجود بیاید و هم ماندگاری آنها بیشتر شوند.

عطرهای این گروه بویایی با توجه به ترکیبات با رایحه های مختلف به دو زیرمجموعه تقسیم می شوند:

– مرکباتی خوشبو و معطر (Citrus Aromatic)

عطرهای این زیرگروه همانند بوی هوای سرد زمستان بسیار خنک، اغلب ساده، مردانه و خطی (یکنواخت) با ماندگاری ضعیف یا متوسط هستند ولی یک معجون جادویی در اوج گرمای شدید تابستان به حساب می‌آیند و روح و جسم انسان را نوازش می دهند.

این زیرگروه از عطرها می توانند هم مردانه، هم زنانه و هم برای هر دو جنسیت باشند.


– مرکباتی خوراکی (Citrus Gourmand)

تاحالا برای شما پیش آمده که عطری را بو کرده باشید و شما رو یاد بوی هات چاکلت گرم و شیرین، کیک، کلوچه و این دسته بوها بیاندازد. همین دسته از عطرها از این زیرگروه بویایی هستند.

در این گروه بویایی رایحه مرکبات را با رایحه های از قبیل وانیل، شکلات یا کارامل  یا مواد قوی که حس شیرین را به آدم دست می دهد، ترکیب می کنند و بوی مرکباتی گرم و شیرینی بوجود می آید که ممکن است به شما مثل حس خوردن کیک پرتقالی بدهد.

البته اخیرا متوجه شدیم که برخی از عطرسازها در عطرهای زنانه این زیرگروه رایحه گلها را هم اضافه می کنند که حس زنانه عطر را بیشتر کنند.

عطرهای این زیرگروه رایحه‌ای گرم، شیرین، به شدت میوه‌ای و شادی بخش دارند که حس خوراکی‌های شیرین را منتقل می‌کنند.

استفاده این نوع عطرها همانند زیرگروه قبلی (مرکباتی معطر) میتوانند هم برای مردانه، هم برای زنانه و هم برای هر دو جنسیت باشند.


امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید. در مقاله‌های بعدی به بقیه گروه‌های بویایی اشاره خواهیم کرد.

 

معطر و عطرعودی باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


قابل توجه دوستان گرامی، با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت‌ها در بازار عطر، عملاً امکان بروزرسانی قیمت‌ها بصورت روزانه وجود نداشته و لازم است قبل از خرید، حتما موجودی و قیمت‌ها را استعلام نمائید.