گروه بویایی گلدار

گروه بویایی گلدار

گروه بویایی گلدار

در این مقاله قصد داریم تا با گروه های بویایی آشنایی پیدا کنیم. ممکن است برای شما سئوال پیش آمده باشد که در موقع خرید عطر در قسمت مشخصات کلی عطر، آیتم گروه بویایی چیست و به چه معناست؟

در ابتدا بهتر است که دسته‌بندی عطرها بر اساس روایح خود را بشناسیم که به ۷ دسته کلی تقسیم می‌شوند و هر کدام شامل زیر گروه‌های مخصوص هستند که بیانگر نوع رایحه آنهاست. در زیر این گروه‌بندی را توضیح دادیم.

عطرها بر اساس بویایی متفاوت خود به هفت دسته  (Olfactory Groups)به شرح زیر تقسیم می شوند:

۱- معطر (Aromatics)

۲- مدیترانه ای (Chypre)

۳- مرکبات (Citrus)

۴-  گلدار (Floral)

۵- چرمی (Leather)

۶- شرقی (Oriental)

۷- چوبی (Woody)


گروه بویایی گلدار (Floral
)

در این مقاله میخواهیم در مورد گروه بویایی دسته چهارم (گلدار) توضیح بدهیم. گروه بویایی گلدار (Floral) بزرگترین گروه بویایی شامل نسخه های متعددی از ترکیب با گل هستند و همانطور که از نام آن پیداست، بر پایه رایحه گلها بنا شده و رایحه گل های مختلف پایه و اساس تشکیل دهنده عطرهای این گروه بویایی هستند.

بوی گل ها به خاطر حس ملایم و طبیعی آن، طرفدارهای خیلی زیادی بین خانم ها دارد و تقریباً همه عطرهای این گروه زنانه و در برخی موارد مردانه/زنانه هستند و به ندرت عطر مردانه در این گروه بویایی پیدا می شود.

گل بنفشه، گل زنبق و گل رز در عطرهای مردانه کاربرد زیادی دارند، ولی نت سایر گل‌ها در عطرهای زنانه استفاده می‌شوند و به ندرت در عطرهای مردانه دیده می‌شوند. رایحه گل بنفشه (Violet) که بهترین نمونه از آنها عطرهایی مثل Dior Fahrenheit و Dsquared2 He Wood هستند. رایحه گل زنبق (Iris) که یکی از بهترین، معروف ترین و شناخته شده ترین عطر مردانه بر پایه رایحه این گل عطرهای Dior Homme و Dior Homme Intense هستند. البته رایحه گل رز که با ترکیب با عود و رایحه های ادویه ای و چوبی حس مردانه تری پیدا می کند.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شده است، ترکیبات رایحه های گلی با مرکبات، آکوردهای زنانه و ترکیبات رایحه های معطر با مرکبات، آکوردهای مردانه را پدید می آورند. 

عطرهای این گروه بویایی با توجه به ترکیبات با رایحه های مختلف به دو زیرمجموعه تقسیم می شوند:


– گلدار آلدهید (
Floral Aldehyde)

این گروه معروف توسط Ernest Beaux برای برند CHANEL در سال ۱۹۲۱ ایجاد شده است. آلدهید ترکیبی آلی است با فرمول شیمیایی -CHO که اتانال و متانال از معروفترین‌های این دسته هستند. آلدهیدها به خصوص آلدهیدهای چرب رایحه خوشایندی دارند و برای ساخت عطر، طعم دهنده‌های غذایی و … استفاده می‌شوند که گاهاً به صورت طبیعی از گیاهان و یا مصنوعی تولید می‌شوند. این گروه بویایی از ترکیب رایحه گلها با آلدهید بدست می‌آید و اکثراً زنانه یا مردانه/زنانه هستند. (برگرفته از ستارک)

 

– گلدار آبی (Floral Aquatic)

رایحه Aquatic شبیه به آب شور دریاها و گیاهان دریایی می‌باشد که پس از ترکیب با نت گل‌ها، این گروه بویایی تشکیل می‌شود. این زیر گروه باز هم بدلیل حس زنانه، عطرهای زنانه بسیار زیادی دارد و انگشت شمار عطرهای مردانه/زنانه و تعداد بسیار جزئی عطر مردانه از برندهای نه چندان معروف رو شامل می شود.

– گلدار میوه ای (Floral Fruity)


گروه بویایی گل‌دار میوه‌ای، یکی از معروفترین و پرطرفدارترین گروه‌های بویایی می‌باشد که از ترکیب رایحه میوه‌های شیرین و دلپذیر (از جمله گلابی، سیب، توت فرنگی، انار، انبه) با رایحه گل‌ها، عطرهای بسیار خوشبو، باطراوت و درخشانی را ایجاد می‌کنند. عطرهای گروه گل‌دار میوه‌ای از اواسط ۱۹۹۰ به بازار معرفی شده و اغلب زنانه هستند.

– گلدار سبز (Floral Green)


این گروه از ترکیب نت گیاهان سبز، چمن مانند و باطراوت با نت گل‌ها به دست می‌آید که حس طبیعی تری به این زیر گروه بویایی می‌دهد. عطرهای این گروه باطراوت، ترش و اغلب زنانه هستند.

– کلدار چوبی مشک دار (
Floral Woody Musk)

دو گروه بویایی، “چوبی گل‌دار مشک‌دار” و “گل‌دار چوبی مشک‌دار” وجود دارد که در گل‌دار چوبی مشک‌دار رایحه‌ گلها قدرت بیشتری نسبت به چوبی دارند؛ همچنین در دو گروه ذکر شده رایحه‌ ملایم و شیرین مشک در انتها اضافه می‌شود و عمق و گرما بیشتری به عطر می‌بخشند.

 

امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید. در مقاله‌های بعدی به بقیه گروه‌های بویایی اشاره خواهیم کرد.

 

معطر و عطرعودی باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


قابل توجه دوستان گرامی، با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ناپایداری قیمت‌ها در بازار عطر، عملاً امکان بروزرسانی قیمت‌ها بصورت روزانه وجود نداشته و لازم است قبل از خرید، حتما موجودی و قیمت‌ها را استعلام نمائید.